RECYKLING BUTELEK PET

RATUNEK PRZED ZAŚMIECENIEM

Recykling butelek jest szalenie ważny z uwagi na to, iż butelka może rozkładać się nawet przez 500 lat.
4 osobowa rodzina wyrzuca przeciętnie ponad 250 butelek w ciągu roku. 

Jest jednak szansa, odzysku PET butelek i ponownego wykorzystania tych samych tworzyw, a co za tym idzie zmiejszczenia ilości śmieci na wysypiskach. 

 

Obecnie stosuje się selektywną zbiórkę tego typu butelek, następnie w formie sprasowanych bel trafiają do zakładów recyklingum, gdzie są mielone, myte, suszone i w postaci zmielonych płatków są odsprzedawane do zakładów, które mogą je dalej przerobić na różnego rodzaju wyroby, np. folie opakowaniowe, polary, ubrania narciarskie, plecaki, namioty, buty, itp.


Popularne polary produkowane są właśnie z PET pochodzącego z recyklingu. Do wyprodukowania 1 bluzy polar wystarczy ok 30-40 butelek.

Obecnie zakłady recyklingu tworzyw podlegają reygorystycznym normom narzuconym przez terenowe Jednostki Ochrony Środowiska. Muszą tym wymaganiom sprostać i się do nich stosować.

 

Niestety wiele z takich zakładów, mimo że bardzo pożytecznych dla Ochrony Środowiska kojarzy się błędnie z tymi, co to środowisko trują.

A przecież gdyby nie zakłady recyklingu butelki zbierały by się nadal na śmieciowiskach i tworzyły coraz większe góry śmieci.

 

Po to właśnie tworzone są lokalne zakłady recyklingu, aby ograniczyć ilość śmieci jaka pozostaje porzucona na śmieciowiskach.

 

Przed wyrzuceniem butelki dobrze jest ją odkręcić i dobrze zgnieść. Mały gest, który nic nie kosztuje a wiele znaczy.

 

Niestety większość z nas tego nie robi i przez to recykling staje się trudniejszy i bardziej kosztowny. Firmy przewozowe transportują więcej powietrza niż plastiku. Poza tym w sortowniach traci się czas na przekłuwanie zakręconych butelek.

 

Plastikowe nakrętki od butelek można wrzucić osobno do pojemnika na plastik albo przekazać je fundacjom, które zajmują się ich zbiórką. 

Zgromadzone nakrętki przekazywane są firmie recyklingowej, która następnie wypłaca odpowiednie środki na konta podopiecznych fundacji. Za uzyskane fundusze kupuje się wózki inwalidzkie lub opłaca się rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Odpady z selektywnej zbiórki to nie to samo, co odpady komunalne. 

 

Jako naród produkujemy rocznie 60 000 ton odpadów z samych tylko jednorazówek (ok. 35 mln sztuk).

 

Nowatorskie linie do mycia butelek PET pozwalają na mycie butelek przy wykorzystaniu wody, która krąży w układzie zamkniętym. Zastosowane są układy filtracji, które oczyszczają wodę z zanieczyszczeń a przez to umożliwiają jej ponowne wykorzystanie. Nowoczesne rozwiązania dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii są przy tym energooszczędne.